Vyhledat

Za každými mraky se skrývá nebe

Aktualizováno: 19. 12. 2020

Sedím na posteli se slzami v očích a říkám si: „Tak to mělo být. Vše se děje, jak má.“ Vzápětí se však objevuje ve mně další hlas, který křičí: „Tak proč to zase tak bolí? Proč mi zas tak ublížil, i když byl úplně jiný než ti předchozí… a vůbec, jak dlouho se chceš přesvědčovat, že se děje vše, jak má?“

… nejhorší je ten pocit bezradnosti a nicoty… ten pocit, že ať uděláte cokoli, vždy se nakonec ocitnete na kolenou.


Čtete také: Když ztratíme svou rovnováhu na cestě vědomého života.


Často mluvíme o naších snech, jak si je plnit nebo o srdci, které je potřeba následovat. V motivačních filmech a knihách sledujeme obraz neúspěchu, který se promění v úspěch. Tyto zdroje nám však ukazují peripetie hrdiny jen ve zkratce a tak když v reálném životě prožíváme vzlety a pády, které se navíc opakují, často jsou doprovázeny pocity a myšlenkami z úvodu.

Jak v těchto situacích pokračovat v životě? A co když se v tom bezvýchodně plácáme několik měsíců? Jelikož nevíme jakého vyššího plánu jsme aktuálně součástí, není na to univerzální rada. Pozitivní však je, že to jednou skončí a objeví se jiná situace. Existuje také pár věcí, které můžeme pro sebe udělat, abychom toto období ustáli, alespoň v relativně stabilní kondici. A i když nevěříte nebo se dokonce bojíte či si vytváříte blok z nedůvěry, uzavřenosti a zahořklosti, tak vězte, že za každými mraky se skrývá nebe. Bez výjimky.


Krok po kroku


Nechte proplouvat pocity a emoce. Ještě nikomu neprospělo ukládání si emoci uvnitř sebe. Chce se Vám brečet – brečte. Chcete křičet – křičte. Máte mnoho negativních emocí a pocitů? Napište je na papír a ten následně spalte. Jediné, co není v tomto přípustné, vytvářet další negativní příčiny, které se změní v následek ku příkladu v podobě nemoci.

A proto veškeré role oběti, soudce, jakékoli hodnocení, obviňování, neodpuštění napište na papír, který spálíte a tím rozpustíte veškeré mraky, které se mohou proměnit v bouři či tsunami, které smete, co mu přijde do cesty.


Čtete také: Co dělat, když se nedaří?


Je jedno, jak dlouho v čase se s něčím vyrovnáváte, důležité je krok po kroku rozpouštět vše nahromaděné v nás z minulosti a co současná situace spouští.


Dělám, co mám rád/a


Balzámem pro naší duši je dělat vše, co máme radí. Chodíte-li do práce, máte-li partnera nebo děti či dokonce vše dohromady, můžete mít někdy dojem, že nemáte čas. Překopejte ho, zorganizujte tak, abyste si udělali čas na své koníčky, zájmy a radosti. Ty totiž vytvoří další prostor na další a další radosti. A časem třeba budete dělat jen a jen to, co máte rádi. Pokud však stavíte na první místo povinnosti, nikdy nevytvoříte prostor pro radosti.

Pokud se nevěnujete svým zájmům, tak přestáváte směřovat pozornost do sebe, na své sny a tím i na svůj život. A aniž byste si všimli, jste pohlcení společností, normami a koncepty „musím“ a „až“.


Věnování pozornosti svému hobby je nejen účinná terapie z těžkostí, ale také cesta k samému sobě, své autenticitě a svému životu. Získáváte tak a osvojujete si dva v jednom.


Věnujte se sobě


… neboli pečuj o sebe i prostor, ve kterém prožíváte své chvíle. Není nic horšího, než se probudit s mastnými vlasy, obložená nedojedenou čokoládou, nakouslým hambáčem a rozpitým pivem. A navrch s kalhotkami po celém bytě či s kuchyní po stoleté válce.

Samozřejmě, že to jak se cítíte vevnitř, zrcadlíte ven, tak je tedy nejvhodnější moment začít z druhé strany. Uklizeno venku navodí jistý klid vevnitř, díky čemu může nastat i očekávaný úklid vně Vás.


Rovnováha mezi přátelstvím a mnou


Někdy těžké chvíle zajídáme haldou jídla nebo zapíjíme hektolitry vína. Jindy skočíme do vlaku sociálních interakcí a hezkých pár měsíců uteče, aniž bychom si vytvořili alespoň jeden den pro sebe. A právě prožívat čas sám se sebou a to i ve chvílích, kdy je Vám ouzko je k nezaplacení.


Čtete také: 8 důvodů, proč odpočívat.


Rozvrhněte si tedy čas tak, abyste nezapomínali ani na své přátele, ale ani na Váš život či osobní a duchovní rozvoj.


Ačkoli Vás pohlcují nejrůznější pocity útrap a vzpomínky a minulost, když jste sami, už teď tvoříte svou budoucnost. A tak se raději vraťte k bodu jedna, než abyste se na oko zaměstnávali přáteli a předstírali, že se vlastně nic neděje.


Pracuj v rovnováze


I práce se může stát na nějakou dobu Vaši jeskyní, do které se schováte před vlastním životem. Všechny útěky však spojuje jedno – tvrdý návrat. A především pokud jste již nějako dobu na cestě osobního rozvoje. Když si jednoho dne přiznáte, že vše, co aktuálně děláte je jen a jen útěk, protože se bojíte, co se ve Vás skrývá, přepadne Vás pocit, že jste se nejen odpojil od sebe, ale dokonce nežijete ani svůj život. Nasnadě je otázka: „A čí život žiji?“ … zmatek, beznaděje, smutek…

Pijte vodu, pijte pitnou vodu…


Zlatým pravidlem je, že pokud se mi sype citová, psychická stránka, mohu se udržovat v pohodě nebo se alespoň do ní ladit pomocí fyzické schránky. Zdravý, hodnotný životní styl je jedním ze zásadních i základních kroků, jak udržet odstup, rovnováhu a moudrost. Takže sport, pohyb, meditace, jóga, tai-či, procházky, výlety, vycházky do přírody, čerstvé, chutné jídlo, voda – spoustu vody a taky řád.

Voda odplavuje veškeré toxiny a vše nepotřebné z našeho těla, ale i ze života. Poděkujte jí, ať už se sprchujete, myjete si ruce nebo ji pijete. Představujte si, jak vše obtížné odchází z Vašeho života a zůstává v něm jen to dobré, příjemné, co Vám dělá radost. Pamatujte, že na prvopočátku všeho stojí naše mysl a naše pozornost.

Obklopuj se jemnými vibracemi


V neposlední řadě je vhodné se zaměřit na to, čím se obklopuji. Jaké vibrace nese mé jídlo, pití, zájmy, lidé a situace či prostředí, které tvořím a ve kterých se nacházím. Alkohol a jiné návykové látky mají velmi nízké, hutné vibrace, proto se vždy cítíme ještě hůř, když se snažíme ve svých problémech uvolnit alkoholem. Stejně tak trávíme naši fyzickou a potažmo psychickou stránku cigaretami, ale také tučným, mastným jídlem, cukrem či chemii. A tak i zde platí rovnováha.

Taktéž si všímejte s jakými lidmi prožíváte čas. Čím se zabývají, o čem a jak mluví? Stěžují si nebo vypichují ty hezké chvíle a prožitky? Scházíte se nejčastěji v hospodě nebo dáte přednost procházce či výletu do přírody?

A co Vaše zájmy a radosti? Naplňujete svůj život tím, co Vás baví, co Vám přináší radost a lehkost nebo lítáte hlavou po všech možných povinnostech, po minulosti a budoucnosti a na přítomnost a Vás samotné Vám, jak se říká, nezbývá čas?


Čtete také: Kdy je čas přidat a kdy naopak ubrat?


Dá se tedy říci, že to, co nám přináší klid nese v sobě pro nás jemné vibrace, které nás přelaďují na spokojený, láskyplný, harmonický… jednoduše snový život :).

24 zobrazení0 komentářů

Související příspěvky

Zobrazit vše

Připojte se k nám

Odebírejte newsletter

Kategorie