Vyhledat

O dětech a rodičích: Je to tvoje vina.

Aktualizováno: 25. 12. 2020

Když jsem se začala zabývat osobním rozvojem, poznávala jsem taje své mysli a odkrývala svou autentickou cestu. Nacházela jsem také sebe a tím i svůj záměr, svou nejvyšší radost neboli to, proč jsem tady.


S cestou poznání se však pojí i mnohé nástrahy a labyrinty, kterých si pod nánosem ega, emocí či mysli ani nevšimneme. Díky moudrosti, kterou na této cestě rozvíjíme, přijde ona chvíle, kdy porozumíme i tomu největšímu bludišti ve svém životě.


Program o programu


Stejně jako se točí film o filmu i my děti si často vytváříme program o programu vůči svým rodičům. Program, který soudí a obviňuje. A my se, ač nevědomky stavíme do role oběti. Ukazujeme prstem, místo abychom odpustili a zanechali svou minulost minulosti.


Z různých zdrojů se můžeme dovědět, že za naše současné bloky a programy může vliv našich rodičů, učitelů či médii. „Kdyby mi tehdá máma neřekla, ať nezpívám, protože jí třeští hlava, tak bych dnes třeba byla slavná zpěvačka…“

Jak jednoduché je schovávat se za tyto výmluvy? Velmi. Cokoli nám nejde, s čímkoli se v životě pereme, můžeme ukázat prstem na naše rodiče, ale také na učitele či jiné širší okolí.


Čtete také: Návyk jako závislost.


Příčina je v minulosti


A i když pravdou zůstává, že mnohdy jsme opravdu získali určitá přesvědčení od rodičů, není to důvod je obviňovat. To nás od minulosti a onoho prográmku neuvolní. Namísto toho přikrmujeme vnitřního soudce a oběť. Plýtváme energii na ukazování prstem a přitom je nasnadě s tím něco udělat. Uvědomme si příčinu, je-li to potřeba – pusťme emoce ven a nakonec odpusťme rodičům ale i sobě. Pak však nechme, ať nános mrazu obvinění a výmluv roztaje a odpluje s tokem řeky pryč.


Rodič je také lidská bytost


Pokud se takto jako děti ke svým rodičům stavíme, neuvědomujeme si, že i rodič je člověk – se svými emocemi, city i špatnými návyky. A že učený z nebe nespadl i rodič nám předává vše, jak nejlépe umí s vírou, že je to ta nejsprávnější věc na světě.

Dnes skočíme na internet a dohledáme vše, ve všech světových jazycích, odkudkoli ze světa. Mnoho dříve narozených nám sestavilo tabulky na příčiny nemocí. Jiní vysvětlili ve svých knihách energie a terapie – takové i makové. Další s láskou předávají zkušenosti, jak si naplnit své sny. To se nám to pak mentoruje.


U starší generace však nebyly takové možnosti seberozvoje. Často si museli se svými „schopnostmi“ poradit sami. Kdo se odlišoval, byl „trestán“. A konečně i naši rodiče byli vychování svými rodiči a ti zase svými… víte, že se na Vašem rodiči mohl podepsat někdo, kdo žil třeba v 19. století? Není to tak dávno. A jaké tehdy bývaly návyky?


V každých a obzvláště v těchto chvílích je vhodné rozvíjet pokoru. Je jako hluboké jezero, které je vytvořeno z vděčnosti, odpuštění, pochopení či laskavosti.


Stáhněte si zdarma:

Motivační týdeníček pro rok 2021

Prožijte rok 2021 s Dalajlámou, E. Tollem, D. Millmanem, L. Hay, W. Bowenem, A. Moorjani, N. Walshem a mnoho dalšími motivačními velikány.


Stažením získáte 52 inspirací motivačních velikánů, které Vás provedou rokem 2021.


STÁHNOUT

676 zobrazení0 komentářů

Související příspěvky

Zobrazit vše

Připojte se k nám

Odebírejte newsletter

Kategorie