Vyhledat

Jak na detox? Připravte se na jaro.

Aktualizováno: 19. 12. 2020

Mám ráda jaro. A od doby co jsem si přestala „mantrovat“ jarní únavu, je pro mě zdrojem přílivu inspirace, vitality a „toho nového“. Letos jsem se s chutí pustila do testování (čti používání) zelených superpotravin a doplňků jídelníčku, díky kterým se cítím fit, lehce a v rovnováze. A někdy je to právě fyzická schránka, která nás zavede k duševní, neboli vnitřní rovnováze a spokojenosti. Vše souvisí se vším a tak je jedno odkud začnete. Jde především o to, co je pro Vás aktuálně příjemné.


Pentagram znázorňující propojenost našich částí života.

Strom života?

Na moringu jsem narazila na toulkách po zdravé výživě. Přitáhla mě zářící zelená barva obalu a podivný název Moringa. Jelikož jsem si pár dní dříve koupila zelený ječmen, neprozkoumávala jsem, co to vlastně je. Když jsem sedla do tramvaje, koukla jsem na zprávu od mé kamarádky, která teď provází skupinku zvědavců a lačných osobního poznání po Bali. Jaké překvapení pro mě bylo, když jsem se v jejim postu dočetla o Morinze.

Vesmír tak zahrál na notu synchronicity a já začala pátrat po informacích o této boží potravině. Za pár dní už zdobila můj ranní životabudič.


Přečtěte si recept na přírodní „energeťák“.

Ruka držící domácí smoothie vyrobené z moringy, goji a citronu.

Obsah všech látek, antioxidantů, ale i výše proteinů a vlákniny je až neuvěřitelná. Není tak divu, že se Morinze říká strom života.


Kde se vzala, tu se vzala


Moringa je původem z Himalájí, hojně se však vyskytuje i v Africe, Arábii a dnes i v Karibiku. Pro evropské použití se zpracovávají především listy, které se suší a šetrně rozdrtí na prášek. Ten pak můžete použít do smoothie, drinků, dezertů, omáček, na veškeré pečení a vaření.


Obsahuje až 46 antioxidantů, které ničí volné radikály a zbavují tak tělo škodlivin. Díky tomu posiluje imunituvitalitu ba zpomaluje známky stárnutí, vyhlazuje pleť a celkově pročišťuje tělo.

Možná název „Strom života“ pochází z toho, že moringa patří mezi adaptogeny – rostliny, které se dokáží přizpůsobit náročným psychickým a fyzickým zátěžím. Působí přesně tam, kde to aktuálně potřebujeme a tím nám pomáhá získat rovnováhu v životě. Podporuje naši energii, zlepšuje náladu, zmírňuje stres, deprese či stabilizuje chod našeho těla a mysli.

Díky vysokému podílu vlákniny a bílkovin zlepšuje trávení, udržuje rovnováhu bílkovin v těle, podporuje správný metabolismus svalů a v neposlední řadě reguluje hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Používá se i jako prevence či podpůrná látka při rakovině kůže a zažívacího traktu.

Kromě antioxidantů, bílkovin či minerálů, moringa má vysoký obsah chlorofylu a zeatinu. Právě tyto látky zůsobují, že se potřebné živiny dostanou na to správné místo ve správnou dobu.


Trocha čísel


Pojďme se tedy podívat teď na čísla a konkrétní látky:

Obsahuje vitamín AB1B2B3B6B7CDE a K. Z minerálů to jsou především vápníkželezozinekdraslíkfosforhořčík a měď. Nabízí nám rovněž nenasycené mastné kyselin Omega 36 a 9 a vysoký podíl má taky obsah aminokyselin včetně těch esenciálních.


• v listech je 17x více vápníku než v mléku • 4x více vitamínů než v mrkvi • 7x více vitamínu C než v pomerančích • 15x více draslíku než v banánech • 25x více železa než ve špenátu • 4x více vitamínu E než v pšenici • 2x více proteinu než v sóji

Větve stromu moringy osvětlené sluncem.

Zajímavost závěrem


Strom moringy je velmi všestranný. Kromě listů, které jsme si popsali výše se zpracovávají čerstvé lusky. Ty se využívají velmi podobně jako u nás fazolové lusky.  Semena se praží jako ořechy nebo lisují na olej a z kůry se vyrábí vlákno na rohože a provazy. A nakonec větve a pokrutiny poslouží jako hnojivo či krmivo.

vědci vkládají do moringy velké naděje. Zjistili totiž, že extrakt z moringy účinně odstraňuje bakterie z vody. Je to především díky vysokému obsahu bílkovin, které na sebe navazují nečistoty a bakterie. Výsledky tak otevírají možnost řešení nedostatku pitné vody v oblastech, které doposud tímto problémem trpěly.


Čtěte recept: Ranní životabudič z moringy

13 zobrazení0 komentářů

Související příspěvky

Zobrazit vše

Připojte se k nám

Odebírejte newsletter

Kategorie