Vyhledat

8 důvodů, proč odpočívat

Aktualizováno: 20. 12. 2020

V dnešní době být ve stresu a mít práce nad hlavu neboli syndrom "Jsem busy" je poměrně častý a snad i trendy jev. Nemáme čas na snídani, na své blízké, kamarády, na tenis a do posilky doběhneme jen tak tak. Pozdě v noci se z jazykem na vestě zřítíme do postele a ráno začíná koloběh znovu. Snažíme se vyplnit každou skulinku a tak místo čtení knih je posloucháme v autě, během procházky s rodinou řešíme přes mobil tisíc věcí a jsme jednoduše pořád ve spěchu. Ale vlastně proč? Je to v podstatě návyk. Nemít čas má další efekt - nestaráme se o svůj vlastní život.

Odpočinek je však nejen příjemný, ale především důležitý, jak pro naši fyzickou schránku tak i pro mentální úroveň.


1. Mentální hygiena


Stejně jako se sprchujeme, myjeme si zuby a pečujeme o své tělo, je velmi důležité udržovat svou psychiku svěží. Odpočinek je základním stavebním kamenem "čisté" mysli. Když jsme unavení, daleko více na nás doléhají problémy. Vidíme vše x krát hůř, než to ve skutečnosti je. To se pak odráží i na našich vztazích či v práci. I proto přesčasy nejsou z žádného hlediska efektivní ba prospěšné.


Čti také: Za každými mraky se skrývá nebe

Naopak když jsme odpočinutí, jen tak nás něco nerozhodí. Dokážeme daleko pohotověji reagovat a a to či ono vyřešit s lehkostí. A to aniž bychom si vůbec připustili, že se jedná o nějaký problém. Mysl pouze plodí miliony myšlenek a reaguje na okolí. A podle toho v jaké jsme kondici, vnímáme svět. Nejde tedy o to, co se nám děje, ale jak na to pohlížíme.


2. Lepší nálada


Odpočinek má zásadní vliv na naši náladu. Když jsme přetažení, máme náladu pod psa. Těžko k nám mohou také proniknout hezké myšlenky a nápady. Ty přichází, když jsme uvolnění. Na únavu nereaguje pouze psychika, ale i tělo - bolesti hlavy, bolesti zad, svalů, úbytek energie. Následně na bolesti zaměříme pozornost a nevnímáme nic jiného.


3. Hlubší vnímání svého života a sebe


Když jsme odpočatí, lépe se nám soustředí na osobní rozvoj či na případné změny. Jednodušeji pak sami sobě nasloucháme. Naše mysl není tolik roztěkaná, neutíká k práci, povinnostem a problémům. Prohlubujeme naše vztahy a to nejen s okolím, ale i k sobě samým. Nemusíme tak myslet a ony odpovědi, správné myšlenky a idey přichází samy. Jednoduše plujeme a vše nám jde od ruky.4. Rovnováha


Naše vnitřní rovnováha je dozajista narušena, pokud jsme unavení. I v tomto případě je to úzce spjaté s naši mysli. Pro zachování rovnováhy je tedy potřeba odpočívat. Nejedná se pouze o spánek, ale také o aktivní odpočinek. Vydatným pokrmem je jistojistě pobyt v přírodě - turistika, jízda na kole, procházky. Příroda nás harmonizuje a tím nás ladí do rovnováhy. Pokud jsme příliš zaměstnaní, přepracovaní a náš mozek jede na plné obrátky, chytáme se hodně materiálních aspektů. Na druhé straně i přespříliš duchovnosti není zdravé. Je potřeba se tedy udržovat v rovnováze. Jak bylo řečeno ve filmu Jíst, meditovat, milovat "Ani moc nebe, ani moc sebe."


Čti také: Jak na detox? Připravte se před jarem.


5. Stavění se čelem svým problémům


Únava, přepracování, výkon, tlak a stres vede ke kolečku, ze kterého časem nevíme jak ven. Nedostatek odpočinku jen navyšuje zmíněné aspekty a my si tak vytváříme mnoho problému. Nejen, že nevidíme řešení, ale nemáme ani sílu se k takovým situacím postavit čelem. Nejraději se schováme do postele a "nic neřešíme".

To však vede k úzkostem, depresím a dalšímu tlaku. Čím více jsme pak lhostejní, tím větší se nám daný problém zdá být. A přitom mnohdy stačí se jen uvolnit a podívat se na vše z jiného úhlu pohledu.


6. Zjednodušení, čistší pohled na svět


Dá se říci, že vše je jednoduché a to co se zdá být komplikované si tak nějak šmodrcháme sami. Perspektiva je jedním z klíčů. Je to stejné, jako když jsme v lese a stojíme až příliš blízko stromu. Nevidíme žádnou cestu pouze kmen. A co pak, když jsme neodpočatí? Svět se nám zdá černý, ponurý a vše je složité. Přitom se stačí na chvíli zastavit, naordinovat si odpočinek, rozptýlení a pár hlubokých nádechů. Možná totiž to, po čem tak moc toužíme a chceme vyřešit, má úplně jinou cestu.


7. Kreativita


Nejčastěji se na nás vše sype, když jsme dlouhodobě utahaní. Ubližujeme tak sami sobě tím, že místo abychom si dopřáli oddech, přitvrdíme. A to pak doléhá i na naší kreativitu. Nejde jen o rozvíjení pracovních projektů nebo dekorací do domu, ale také o kreativní vyřešení situace, která nás trápí. Kreativita je úzce spjatá s našim nitrem. To nám posílá různé inspirace, které můžeme realizovat. Když jsme však ve stresu a pod tlakem, jen těžko takovou myšlenku zachytíme. Fixujeme se především na hlavu a tu, lidově řečeno, vaříme. Tvořit v takovém stavu jsou doslova muka.


8. Hubnutí


V neposlední řadě je odpočinek základem pro hubnutí a udržení si hezké figury. Pokud zdravě jíte, sportujete a i přes to ne a ne shodit požadované kilo dolů, je vhodné se zaměřit na Váš volný čas. Možná, že se sportem přetěžujete, v práci máte honičku, doma jakbysmet a nemáme tak čas na sebe či své koníčky. Procházka přírodou nebo odpolední šlofík je někdy daleko účinnější než hodiny na rotopedu. A pokud si myslíte, že stresem a nepravidelnou stravou půjdou kila dolů, tak je tomu přesně naopak. Tělo si začne ukládat jídlo do tuků na potom. Jak už jsem psala výše - vše je o rovnováze.


Stáhněte si zdarma:

Motivační týdeníček pro rok 2021

Prožijte rok 2021 s Dalajlámou, E. Tollem, D. Millmanem, L. Hay, W. Bowenem, A. Moorjani, N. Walshem a mnoho dalšími motivačními velikány.


Stažením získáte 52 inspirací motivačních velikánů, které Vás provedou rokem 2021.


STÁHNOUT

348 zobrazení0 komentářů

Související příspěvky

Zobrazit vše

Připojte se k nám

Odebírejte newsletter

Kategorie